Mucholapka

Když jsem vypadla z tuzemského denního tisku, byla jsem pár let na volné noze a pak jsem se nechala zaměstnat v jedné obecní kulturní instituci. Bylo to na jedné straně prima, bohužel mne to na druhé straně nutilo přehrabovat se v dosti nudné produkci úředních šimlovin. Ještě z časů redaktorských vzpomínám na krátký text z jakéhosi úřadu. Byl krátký, ale o to nesrozumitelnější. Týkal se mého staršího syna, kterému bylo tehdy zhruba 17 (dnes je mu 37). Obešla jsem s ním celou naši filiální redakci a jen jsem se utvrdila v tom, že solidní úředník dbá na skloňování a časování, ale souvislosti (významové i syntaktické) jsou mu zcela lhostejné. Platí totiž, že rozumět není třeba, důležité je, že "došlo k vyrozumění". Zdá se, že jde o dost dlouhodobý trend, možná časem bude nutné najímat si překladatele i na informaci o tom, jak platit za popelnici.  Otázka zní, proč se vyjadřovat pokud možno nesrozumitelně a proč k tomu vést už děti na školách. Za tímto způsobem vyjadřování je především strašně moc falše a pokrytectví. Zdaleka to není jen leností a nevzdělaností. Jazykové cítění jako by patřilo kamsi do hlubin 20. století, 21. na takové nuance nemá čas. Je to škoda, příšerná škoda, hlavně pro mladší generace.

Dlouhý žabí jazyk mi umožňuje lapat ohavné masařky bzučící kolem, otravující život a ohlupující svou monotónní pitomostí. A tak tady budu zveřejňovat  - pokud možno neadresně - všechno, co mi vadí.

Budu vám vděčná, když se přidáte a na smrduté mouchy, poletující kolkolem, taky upozorníte. 


Historie projektu

Možná to začal doktor Dědeček, když před více než dvaceti lety pravil, že časem se tady u nás v srdci Evropy bude mluvit jakousi směsí slovanštiny a angličtiny.  Rod se s rokem schází a je to tady, Už děti v mateřských školách se učí myslet v angličtině, tak proč by si měly lámat hlavu něčím tak nanicovatě komplikovaným, jako je skloňování, časování, stupňování, nebo dokonce slovesný vid? A protože stárnu a vím všechno nejlíp, tak si troufám tvrdit, že je to špatně a tuzemské školství už by měl někdo začít zkoumat.

písmo comenius

neumíš se vyjadřovat, patříš na místo, které zastáváš?


Naši uživatelé

V této rubrice bychom prý měli popsat, kdo jsou naši "cílové uživatelé". Miluju "pojmy", v těch se toho ztratí... Třeba "vzdělanost" - co to vlastně je? Počet vysokoškolských titulů na metr čtverečný? Počítám, že jsme někde hodně vepředu, protože dnes vám k vystudování vysoké školy stačí tři roky, navíc maturu vám dají, i když netušíte, kdy a jestli vůbec vládl Karel IV.

Ale vážně nevím, kdo budou "cíloví uživatelé" Daniny louže. Možná čtenáři, diváci a posluchači, podobně postižení jako já. Takoví, kterým vadí, že naše společná mateřština mizí v nenávratnu a nikdo s tím nic kloudného nedělá.